FONTOS - a nyugdíjszolgáltatás igénylése mellett is lehetőség van a megtakarítás befizetésekkel való növelésére.
A nyugdíjba vonulás után a tag jogosulttá válik a nyugdíjszolgáltatásra.
Amennyiben Ön elérte a nyugdíjkorhatárt, vagy saját jogon nyugellátásra válik jogosulttá, akkor a következő lehetőségek közül választhat:
A megtakarítás folytatása
Az egyéni számla felvétele nem kötelező. Önnek továbbra is lehetősége van megtakarításait akár további (egyéni vagy munkáltatói) befizetésekkel gyarapítani. Amennyiben nyugdíjba vonulást követően is rendelkezik SZJA-köteles jövedelemmel, akkor egyéni, illetve munkáltatói befizetés esetén a 20%-os –akár 150 ezer Ft összegű –adójóváírást is érvényesítheti a fizetett személyi jövedelemadója terhére az éves mind egyéni, mind munkáltatói tagdíjbefizetése után.
A megtakarítás Pénztárban hagyása
Az egyéni számla felvétele akkor sem kötelező, ha nem kíván további befizetéseket teljesíteni. Nyugdíjba vonulást követően lehetősége van arra, hogy befizetés nélkül a pénztárban hagyja megtakarítását. Ez azért lehet nagyon kedvező az Ön számára, mert így kamatadó és szocho mentesen, illetve számlavezetési- és egyéb fenntartási költségek nélkül gondoskodhat a megtakarítás értékállóságáról.
Amennyiben ezzel a lehetőséggel kíván élni, akkor kérjük, hogy a nyugdíjkorhatár elérését személyi igazolvánnyal, illetve nyugdíjazását az erről kiállított határozattal igazolja, és tájékoztassa Pénztárunkat, hogy kifizetést most nem kér, az egyéni számlán lévő összeget tagdíj fizetése nélkül a Pénztárban hagyja.
Egyösszegű szolgáltatás igénylése
Egyösszegű nyugdíjszolgáltatás igénylése esetén a Pénztár a tag részére az egyéni számla egyenlegét részben vagy egészben (egyösszegben) kifizeti, a kérelemben megjelölt fordulónapot követő 8 munkanapon belül. A tag által megadott fordulónap nem lehet korábbi a teljeskörűen, hiánytalanul kitöltött igénybejelentő nyomtatvány és a szükséges mellékletek beérkezését követő 10. munkanapnál. Amennyiben fordulónapot nem jelöl meg, akkor a Pénztár legkésőbbi fordulónapként a hiánytalan és hibátlan igénybejelentést követő 10. munkanapot veszi figyelembe. Fentiek alapján a kifizetés teljes időtartama - amennyiben fordulónapot nem jelöl meg - legfeljebb 18 munkanap.
Járadék igénylése
Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár két típusú saját járadéka közül választhat:
1. Határozott időtartamra szóló (banktechnikai) járadék: olyan szolgáltatás, amikor az egyéni számlán lévő összeget, vagy annak meghatározott részét, a tag által meghatározott időtartamig, meghatározott rendszerességgel fizeti ki a Pénztár. A határozott időtartamú járadékot a Pénztár minden évben újra számolja, az előző év december 31-i egyenleg alapján, és a rendszeresen fizetett összeget eszerint módosítja.
2. Ütemezett pénzkivonás (fix összegű járadék): olyan szolgáltatás, amikor az egyéni számlán lévő összeget vagy annak meghatározott részét, a tag által meghatározott összegben, meghatározott rendszerességgel fizeti ki a Pénztár. Az ütemezett kifizetést a Pénztár nem kalkulálja évente újra, a kifizetés addig tart, amíg a hozamokkal növelt szolgáltatási számla fedezetet nyújt a kifizetésre.
A járadékszolgáltatás általános szabályai:
a) A saját járadék a Pénztár olyan nyugdíjszolgáltatása, melyet a tag egyéni számlája egészének vagy egy részének terhére teljesít.
b) A járadékfizetés időtartamát és rendszerességét alapvetően a tag választása határozza meg, azonban a járadékfizetés időtartamát úgy kell meghatározni, hogy alkalmanként a járadék összege ne legyen kevesebb 5.000 Ft-nál.
c) A járadékfolyósítás tartama a tag választásától függően minimálisan 5, maximálisan 25 év lehet.
d) A járadékok fizetési gyakorisága lehet:
· havi,
· negyedéves, vagy
· féléves.
e) A Pénztár a járadék kifizetését minden tárgyidőszak 8. munkanapjáig teljesíti.
f) Teljes összegű járadékszolgáltatás esetén a pénztártag egyéni számla egyenlegének teljes összege a szolgáltatási számlára[1] kerül. A pénztártag tagsági viszonya akkor szűnik meg, amikor a Pénztár a járadékot teljes egészében teljesítette.
g) Részösszegű járadékszolgáltatás esetén a járadékként igényelt összeg kerül a pénztártag egyéni számlájáról a szolgáltatási számlára. A pénztártag tagsági jogviszonya nem szűnik meg a járadékszolgáltatás befejezésével.
Járadék tájékoztatási folyamat
a) A Pénztár a járadék szolgáltatásra vonatkozó igény kézhezvételét követő 30 napon belül írásbeli tájékoztatást küld a pénztártag részére a saját járadék induló összegéről, annak várható időtartamáról és a folyósítás gyakoriságáról.
b) A tájékoztatás ismeretében a pénztártag megküldi a válaszát a Pénztár részére a járadék szolgáltatás igénybevételéről vagy új igényéről.
c) A pénztártag a pénztári tájékoztatás ismeretében a korábbi tagi igényben foglaltaktól eltérő – az Alapszabálynak megfelelő - feltételt tartalmazó újabb igényt nyújthat be a Pénztárhoz. Az új tagi igény szerinti kifizetés elkészítésének költségeként a Pénztár 2.000 Ft-ot von le a tag egyéni számlájáról.
d) A Pénztár a pénztártag által küldött válasz kézhezvételét követő 30 napon belül megkezdi a pénztártag választása szerinti járadékszolgáltatást.
e) Amennyiben a pénztártag válasza a tájékoztatás kézhezvételét követő 60 napig nem érkezik vissza a pénztárhoz, akkor a Pénztár a tájékoztatást elfogadottnak tekinti.
Kombinált szolgáltatás
Igény szerint arra is lehetőség van, hogy a megtakarítás egy tetszés szerinti összege felvételre kerüljön, és az egyéni számlán maradó vagyont saját járadék formájában fizesse ki a Pénztár.
Amennyiben a Pénztártag nem a teljes, hanem csak részösszeg kifizetését kéri - akár egyösszegű kifizetés, akár járadék formájában, - akkor újabb kifizetési igényt egy év elteltével nyújthat be.
FONTOS! Szolgáltatással (kifizetéssel, átlépéssel) kapcsolatos igénybejelentése akkor teljesíthető zökkenőmentesen, ha Ön korábban már eleget tett személyes azonosítással (átvilágítással) kapcsolatos kötelezettségének, vagy benyújtott igényléséhez mellékelte okmányainak közjegyzői hitelesítéssel ellátott másolatait, és a szintén közjegyző által hitelesített azonosítási adatlapot! Személyes azonosítással kapcsolatos további információk>>
Az igénybejelentéssel kapcsolatos további részleteket a Szolgáltatási Szabályzat tartalmazza.
Az igény bejelentéséhez szükséges kifizetési igény bejelentő nyomtatvány»